Ana  Sayfa Tahir Yılmaz Cemal Yılmaz Kamil Karademir Saim Aydemir Zeki Kılıçarslan Vedat Öztürk

Kamil KARADEMİR 

Gökçebey’in 3. dönem Belediye Başkanlığı’nı yapan Kamil Karademir, 1929 yılında Gökçebey’de doğdu. 1972 yılına kadar serbest ticaretle uğraştı. 1972 yılından itibaren Çarşıiçi Mahallesi Muhtarlığı yaptı. 1984 yılında yapılan seçimlerde SODEP’ den Belediye Başkanı seçildi. Meclis Üyeleri; Yaşar Kurtoğlu, Abdullah Adabaş, İsmail Tiryaki, Hidayet Seferoğlu, Nuri Bozkurt’tur. Gökçebey’in gelişmesi için önemli hizmetler yapmış bir belediye başkanıdır. Yaptığı hizmetlerin en önemlisi olan Gökçebey’in ilçe yapılması için, temel alt yapıyı hazırlamış ve başvurusunu yapmıştır. Gökçebey’i yeniden imar etmiştir. En önemli hizmetleri bugün de kullanılan belediye hizmet binasının yapımını tamamlayıp hizmete açmasıdır.

  Belediye Şehir Stadyumu için yer buldu ve stadyumu kısa sürede bitirdi. Aynı mevkide Belediye Aile Çay Bahçesi yapımına başladı ve kısa bir sürede tamamlayıp hizmete açtı. En büyük sorun olan mezbahana sorununu halletti, Gökçebey’e modern bir mezbahana kazandırdı. Belediye’ye yeni gelir kaynakları kazandırmak icin belediye imkânları ile Çarşıiçi’ nde belediye dükkânlarının yapımına başladı, kısa sürede bitirdi, ihale ile esnafa kiraladı.  Aynı sürede belediye dükkânlarının arkasını istimlâk ederek “Pazaryeri” sorunun çözdü. Agusto Deresi’ni Devlet Su İşleri ile koordineli çalışarak kanal içine aldı, kanal içerisine alınan derenin her iki yanına yeni geçiş yolları açıp hizmete sundu. İmar planına bire bir uyarak yolları imara açtı. İtfaiye teşkilatını kurdu. İtfaiye hizmet aracı aldı. Yurtdışına ( Almanya) gitti, buradaki gurbetçilerin desteği ile iş makinesi (lastikli kepçe) aldı ve Gökçebey’in hizmetine kazandırdı. Caddeler icin beton parke, büz şantiyesi kurdu, ilk beton parkeli yolların yapımına başladı.

Hizmet araçları için Çamlık mevkiinde yer buldu. İtfaiye binasını yapımına başladı, kısa zamanda bitirdi. Hizmet araçlarını sokak aralarında çürümekten kurtardı. Belediye’ye makam aracı aldı. Gökçebey’ in sınırlarını genişletmek için Devrek’e bağlı 4 köyü (Kaypaklar, Karabaşlı, Çorak, Örmeci ) Gökçebey hudutlarına dâhil etti.  Gökçebey’in ilçe olması için, dönemin hükümetinin desteğini aldı. Görevinin bitimine kadar ilçe yapılması için mücadele verdi. 1989 Yılında görevini devretti. 14.10.1992 tarihinde vefat etti.  Kamil Karademir, Gökçebey’in gelişmesi için çalışmış örnek bir belediye başkanıdır. Yaptığı hizmetler, aradan 20 seneye yakın bir zaman geçmesine rahmet hala anılmaktadır. İleriyi gören bir belediye başkanı olduğu, bugün bile, yatırımlarından ve kalıcı eserlerinden anlaşılmaktadır.

1984-1989 YILLARI BELEDİYE BAŞKANI KAMİL KARADEMİR DÖNEMİ ANILAR


Belediye Başkanı Kamil Karademir’in En Büyük Eserim dediği Belediye Hizmet Binası (Foto Özen)
 

(1)S.H.P.Genel Bşk Erdal İnönü Gökçebey’e gelişi

1984 Yılı Devir Teslim

18.06.1987 T.B.M.M Hatırası

18.06.1987 T.B.M.M Hatırası

18.06.1987 T.B.M.M Hatırası

18.06.1987 T.B.M.M Hatırası

Belediye Bşk Kamil Karademir Hacımusa

Belediye Bşk Kamil Karademir Bayram Kutlamaları

Albüme katkılarından dolayı Sayın Alirıza Karademir ve Hidayet Seferoğlu'na teşekkür ederiz. (tefen67.com)

"Bu sayfadaki fotoğraf, araştırma ve derlemeler Sadi Uyar'a (tefen.67.com) aittir. İzinsiz kullanılamaz."