Ana sayfaMedya'da Sadi Uyar

Sadi Uyar’ın “Eskiçağ Yazıları–3” kitabında ikinci makalesi yayınlandı

Gökçebey ilçesinde Roma dönemi antik ticaret merkezinde bulunan kurşun ağırlıklar hakkında Yerel Tarih araştırmacı Sadi Uyar’ın “Gökçebey/Tefen’den (Zonguldak) Yeni Kurşun Ağırlıklar” başlıklı ikinci makalesi yayınlandı.

Yerel Tarih araştırmacı Sadi Uyar’ın “Gökçebey/Tefen’den (Zonguldak) Yeni Kurşun Ağırlıklar” başlıklı makalesi Türkiye’nin ünlü basımevi Arkeoloji Sanat Yayınları tarafından Eskiçağ Yazıları – 3 Kitabın 7. bölümünde yayınlandı.

Uyar’ın ilk makalesi 2010 yılı Eylül ayında Almanya’da yayınlandı. İlk Makale Akdeniz Üniversitesi; Fen-Edebiyat Fakültesi; Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü; öğretim üyesi Doç. Dr. N. Eda Akyürek Şahin ve Sadi Uyar’ın beraber hazırladıkları “Ein neues Bleigewicht aus dem Territorium von Tios in Ostbithynien” adlı makale, Akdeniz Üniversitesi Akdeniz Dilleri ve Kültürlerini Araştırma merkezinin (ADKAM) hazırladığı GEPHYRA” adlı dergi Almanya’da yayınlandı. Aynı makalenin Türkçesi “Tios'un Teritoryumu'ndan (Doğu Bithynia) Yeni Bir Kurşun Ağırlık” , Arkeoloji Sanat Yayınları tarafından Eskiçağ Yazıları – 1 kitabın 151–164 sayfalarında yayınlanmıştı.

Yayınlanan makaleler Gökçebey’in antik dönemi (İ.S 1. Yüzyıl)antik ticaret merkezi hakkında önemli bilgiler içermektedir.

Kitaba destek için bir tane almanızı tavsiye ederiz..

skiçağ Yazıları – 3 kitaba (Makaleye) aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.arkeolojisanat.com/shop/urun/eskicag-yazilari-3_11_3588.html?r=1

 

  eskicag-yazilari

Kitabın İçindekiler

Kragos Oros, Titanis Petra ve Patara Apollon Tapınağı Lykia’nın Tarihi Coğrafyası’na İlişkin Bir Lokalizasyon Denemesi

Sencer ŞAHİN

İ. S. 1.-2. Yüzyıllarda Side Kentine Neokoros Unvanı Verilip Verilmediğine İlişkin Düşünceler

Ferit BAZ

Lykia-Pamphylia Proconsul’u Iulius Tarius Titianus

Nuray GÖKALP ÖZDİL

Perge’den İki Procurator Yazıtı

Fatih ONUR

Lydia’da Tanrıça Anahita Kültü ve Yazıtları

Mehmet ALKAN

Lykia’da Erken Bizans Devri’ne Ait Bir Define: Korydalla Hazinesi

Canan ARIKAN

Gökçebey/Tefen’den (Zonguldak) Yeni Kurşun Ağırlıklar

Sadi UYAR

Anadolu'nun Önemli Tarihi Yazıtları 2 Lykia Eyaleti Gümrük Yasası:

Nero Dönemi'ne Ait Andriake Gümrük Yazıtı Hakkında Ön Rapor

Burak TAKMER

Anadolu’nun Önemli Tarihi Yazıtları 3 Erythrai’dan Bir Halk Meclisi Kararı ve İ.Ö. 5. Yüzyıl Ortasına Kadar Kentteki Siyasi Gelişmeler

Hüseyin UZUNOĞLU

Uyar’ın Makalesi Almanya’da Yayınlandı

Yerel tarih araştırmacı Sadi Uyar’ın 2009 Temmuz ayında Filyos ırmağında ortaya çıkan taş temeller ( Gümrük depoları) hakkında hazırladığı makalesi Eylül ayında Almanya’da  yayınlandı.Akdeniz Üniversitesi; Fen-Edebiyat Fakültesi; Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü; öğretim üyesi Doç. Dr. N. Eda Akyürek Şahin ve Sadi Uyar’ın beraber hazırladıkları “Ein neues Bleigewicht aus dem Territorium von Tios in Ostbithynien”  adlı makale, Akdeniz Üniversitesi Akdeniz Dilleri ve Kültürlerini Araştırma merkezinin (ADKAM) hazırladığı GEPHYRA” adlı dergi Almanya’da  yayınlandı. 12 sayfa Almanca olarak basılan makale Gökçebey’in antik dönemi (İ.S 1. Yüzyıl) hakkında önemli bilgiler içermektedir. Doç. Dr. N. Eda Akyürek Şahin ile birlikte hazırlanan makale Türkiye’de ve Almanya’da yayınlanması Zonguldak ilini ve özellikle “Filyos vadisini”   Tarihi bakımından en iyi şekilde tanıtılmasını sağlayacak.

GEPHYRA adlı dergide günümüz Türkiye’sinin Antik devir’deki Tarihi ve Kültürü bilimsel olarak anlatılıyor. Uluslararası bilimsel işbirliği ile yayınlanan, Türk ve yabancı bilim adamlarının Epigrafi, Nümizmatik, Arkeoloji ve Tarihi Coğrafya sahalarındaki uluslararası işbirliğini ve dayanışmayı yoğunlaş­tırmak ve bu sahalarda ele geçen öncelikli olarak yeni belgeleri makul bir hızla ve uluslararası düzeyde yayımlamak amacıyla çıkarılmaktadır.

Tefen67

GÖKÇEBEY’DEKİ TARİHİ GÜMRÜK DEPOLARI GÜN YÜZÜNE ÇIKACAK

 

Zonguldak’ın Gökçebey ilçesi Belediye Meclis Üyesi ve Yerel Tarih Araştırmacısı Sadi Uyar, Filyos Irmağı’nın Gökçebey ilçe sınırları içerisinde bulunan ve M.S 1 veya 2. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen Gümrük Depoları’nın gün yüzüne çıkartılacağını söyledi.

Gökçebey Belediye Meclis Üyesi ve Yerel Tarih Araştırmacısı Turizm ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’a, bölgeye yaptığı ziyarette Filyos Irmağı’nın Gökçebey ilçesi kısmında ortaya çıkan taş temeller ve bulunan arkeolojik kalıntılarla ilgili resimlerin yer aldığı dosya verdiğini söyledi.

Bakan Günay’dan ilçedeki tarihi gümrük depolarının gün yüzüne çıkarılması için Bakan Günay’dan destek sözü aldığını anlatan Uyar, “Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Zonguldak’ın Gökçebey ilçesine bağlı Bakacakkadı Beldesi’nde bulunan Yüzüncü yıl Atatürk Hizmet Köyü’nde geldiğinde kendimi tanıtmıştım. Durumu müsait olunca Bakan Günay, beni yanına çağırttı. Talebimi sorunca, Gökçebey’de ortaya çıkan Gümrük Deposu’na ait olduğunu belirlediğimiz taş temellerin korunması ve kazı yapılarak buradaki arkeolojik eserlerin ortaya çıkarılması için kendisinden destek istedim.

Kalıntıların bulunduğu resim ve bilgilerin yer aldığı dosyayı Bakan Günay’a verdim. Talebimizi olumlu karşılayan Bakan Günay, araştırıp, mutlaka arkeolojik kurtarma kazısı yapılacağını ve eserlerin gün ışığına çıkarılacağını söyledi. Benden kalıntıların bulunduğu yerin tam mevki bilgilerini istedi. Bunla ilgili gerekli yazıyı göndereceğim. Gerek belediye meclis üyesi olarak, gerekse araştırmacı kimliği bu konunun takipçi olacağım. En kısa sürede bu tarihin gün yüzüne çıkartıp, turizme açılsın istiyoruz. Bu konudaki olumlu yaklaşımı ve destek sözü nedeniyle Bakan Günay’a da teşekkür ediyoruz” dedi.

Uyar, alanla ilgili kaza çalışmalarının 2011 yılı içerisindeki çalışma programına alınarak, gerekli ödeneklerin çıkartılacağına inandığını da ifade etti.

2009 yılı Haziran ayında Gökçebey ilçesine bağlı Ücburgu mahallesi sanayi itesi mevkiinde Filyos ırmağı içersinde MS. 1 yada 2. yüzyıla ait olduğu belirlenen Gümrük depolarına ait taş temeller ile bazı kalıntılar ortaya çıkmıştı. 16/01/2010

Gökçebey (Tefen) Antik Dönemi Hakkında İlk Makale Yayınlandı

 Gökçebey’de yerel tarih araştırmacı Sadi Uyar tarafından bulunan ve daha sonra Ereğli müzesine teslim edilen Sunak taşı hakkında yazılan bilimsel makale OLBA dergisinde yayınlandı. Senede bir yayımlanan bilimsel bir dergi olan olba Mayıs sonunda çıkan son sayısında Gökçebey’e yer verdi,  uluslararası hakemli bir dergi olan olba süreli yayın yurtiçi ve yurtdışı bütün önemli kütüphanelerde bulunuyor.  Akdeniz Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fak., Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü Akdeniz Dilleri ve Kültürlerini Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. N. Eda Akyürek Şahin tarafından yayınlanan Makalede “Hosios kai Dikaios” kültü için yazılmış yazıt tanıtılmaktadır. Sunak taşı (Altar) üzerinde yer alan yazıt Gökçebey İlçesi, Gaziler Köyü’nde ‘Asar Kale’ olarak adlandırılan yerde altı ve üstü profilli dikdörtgenler prizması şeklinde mermerden bir taş bulunmuştur. Antikçağ’da bu şekilli taşlara altar ya da sunak taşı denilmekte idi. Taşın bulunduğu bölge Antik Dönem’de Doğu Bithynia - Batı Paflagonia Bölgesi (geç dönemde Honorias Bölgesi) olarak tanımlan-maktadır. Eser bugün Ereğli Müzesi’ndedir. Bu yazıtla Hosios kai Dikaios’un kültü bu bölgede ilk kez belgelenmektedir. Bu yazıtla ise Tanrı Doğu Bithynia - Batı Paflagonia bölgesinde ilk kez belgelenmektedir. Ayrıca, antik kaynaklardan tanınan ve bu bölgede küçük bir nehir olan Lykos’un adı (Ereğli civarında Karadeniz’e dökülen bugünkü Aydınlar Çayı/Gülünç Çayı’nın bir kolu) ilk kez bir yazıtta belgeleniyor gözükmektedir. Bu çayın olduğu bölgede bir Ana Tanrıça inancı olduğu da yazıdan anlaşılmaktadır.Bu taş üzerindeki yazının içeriğinden ve harf karakterlerinden anlaşıldığı kadarıyla İsa’dan sonra 2. yüzyıla ait olmalıdır.

OLBA Dergisi hakkında “Olba süreli yayını, Mersin Üniversitesi Kilikia Arkeolojisini Araştırma Merkezi’nin bilimsel dergisidir bölge arkeolojisi ile Küçük Asya arkeolojisine yönelik çalışmaları yayınlamak amacıyla çıkartılmaya başlanmıştır. Olba, sadece bölgeye yönelik makaleleri yayınlamayıp Küçük Asya  genelindeki ve hatta Ortadoğu’ya yönelik, İ.Ö. 10. yüzyıldan İ.S. 7. yüzyıla kadar olan dönemi kapsayan çalışmaları değerlendirmeye alarak, aslında ülkemizdeki arkeolojik bilimsel yayınların sadece nicelik değil, nitelik olarak da artmasına hizmet etmeyi amaçlamıştır. Olba dergisi 1998 yılından bugüne değin (2008) 16 sayı çıkartmıştır. Dergi; Prehistorya, Protohistorya, Klasik Arkeoloji, Klasik Filoloji (ve Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri), Eskiçağ Tarihi, Nümizmatik ve Bizans Sanat Tarihi kapsamında özgün sonuçları içeren Türkçe almanca İngilizce  makaleleri yayınlamaktadır.

Uçar Yerel Tarih Arşivimizi Ziyaret Etti


AK Parti İl Başkanı Hamdi Uçar Gökçebey’de yaptığı muhtarlar toplantısı sonrasında yerel tarih arşivimizi ziyaret etti.

AK Parti İl Başkanı Uçar, yerel tarih arşivi konusunda ”yerel tarih arşiviniz de hemen hemen bölge tarihi konusunda gereken bilgi, belgeler ve kitaplar olduğunu gördüm, böyle güzel bir tarih arşivi oluşturduğunuz için tebrik eder çalışmalarınızda başarılar dilerim” dedi

Yerel Tarih arşivi sahibi Sadi Uyar olarak bende AK Parti İl Başkanı Hamdi Uçar’a 1930 Yılında Kilimlinin nahiye olduğunu gösteren Atatürk imzalı nahiye oluş belgesini hediye ederek  bu anlamlı nezaket ziyaretinden dolayı  kendisine teşekkür ediyorum.

06/12/2009

 
Yerel tarih çalışmalarında gelişmeler ve Sadi Uyar 
Yerel tarih çalışmalarında son günlerde gözle görülür bir ivme hissediliyor. Kentlileşme ile birlikte kent kültürünün oluşumu, insanları kendi tarihi ve kültürel kökenlerini araştırmaya yönlendiriyor. İğneyle kuyu kazmak gibidir bilinmeyenin peşinde düşmek. Bazen cehalet yolunuzu keser. Çünkü insan bilmediğinin düşmanıdır. Bir ilk çağ filozofunun dediği gibi; köpekler tanımadıklarına havlar.
 Zonguldak; kendi kültürel ve ekonomik dinamiklerini kendisi yaratıyor. Kent kültürü ve yaşadığı mekâna aidiyet duygusu, kentleşme ve kentlileşme ile paralel bir boyut kazanıyor insanda.Emeğin başkentinde, binlerce yıllık tarihin izlerini sürmek mümkün. Bronz çağından itibaren, insan topluluklarının yerleşkesi olan bölgede, farklı etnik kökenden gelen toplumları, kültürleri, dinsel inançları, bazen bir taş parçasında, bir cami kitabesinde, bir mezar taşında, bastonda, bir iğne oyasında, dokuma bezinde ya da bir türkünün bir şiirin mısralarında yaşayabiliyorsunuz.
 Değerli araştırmacı Sadi Uyar’ı ilk kez Devrek Tarihi kitabımı yazma aşamasında tanıdım. Ve ilginç olanda onun ismini, kitabıma anlaşılamaz bir kin ve nefret duygularıyla saldıran yerel bir gazeteciden duymuş olmam. Sadi Beyle ilk görüşmemizde, dikkatimi çeken iş yerinin adeta kütüphaneyi andıran görüntüsü olmuştu. Sadi Bey, adeta tarihin tozlu raflarında kutsal parşömenleri korurmuşçasına elini kitaplara uzatıyor, bir Osmanlıca belgenin tahlilini saatlerce yapıyor, ama asla bıkmadan usanmadan yıllardır sürdürdüğü çalışmalarından bahsediyordu.
 Sonraki yıllarda Sadi Beyle irtibatımız devam etti. Gökçebey’e yolumuz düştükçe görüştük, çayını içtik, tarih sohbetlerinin deminde aradığımız nirvanaya erdik. Gökçebey’de ikamet etmesine rağmen, aile kökleri Devrek merkezde Osman şahlar mahallesine uzanıyor.Evliya Hocanın torunu. Sanırım bu bitmez tükenmez ilim aşkı bu efsane isimden tevarüs etse gerek. Sadi Uyar; yıllardır sürdürdüğü çalışmaların sonuna yaklaşmış gibi. Kitabını yayınlayacağı günler sayılı. XV. ve XIX. Yüzyılda Devrek/Çarşamba tarihi, okuyucuyla bulaşacağı günleri bekliyor.Tefen yani Gökçebey Tarihi ise, sanki bir umman bir derya bir deniz.
            Sevgili dost güzel insan;  lütfen elini çabuk tut. Artık bu hasret yeter. Kitaplarınla buluştur bizleri. Tarihin karanlıklarına tuttuğun ışık varsın yarasaların gözünü kamaştırsın. Varsın kitaplarıyla geceleyen, bu tarih aşığını görmezden gelsinler. Ama tarihe tanıklığın eğer tarihe not düşmeni gerektiriyorsa, bu demektir Tefen Tarihi başta olmak üzere, diğer çalışmalarını kitaplaştırmak zamanı gelmiştir.

 http://www.haberzonguldak1.com/

Tarih yazarlarından Ömür Çelikdönmez’in 25.03.2008 tarihli yazısı

 

GÖKÇEBEY’DE BİR ARAŞTIRMACI…

 Cuma akşamı Gökçebey’de rahmetli Saim ağabeyin oğlu Sadi Uyar’ın mütevazi dükkanında idim. Söze mütevazilikle başladım ama, karşımda duran Sadi yaptıklarıyla hiç de öyle mütevazi denecek cinsten değil, derya mı derya sevgili okurum.

Benim de Sadi’yi ziyaret nedenim de onun bu deryalığında ileri gelmektedir. Neyse sözü fazla uzatmayayım da esas konuya geçelim;

Ben, ilçem Devrek’in (Bu arada Gökçebey’in) uzak-yakın geçmişiyle ilgili bilgiler topluyorum, daha doğrusu toplamaya çalışıyorum Öğrendim ki Sadi’nin de o konuda merakı ve çalışmaları varmış. İşte bizi birleştiren bu merak ve araştırmalar oldu.

Ama, gördüm ki sevgili okurum; Ben yukarıda belirttiğim gibi “ Toplamaya çalışıyorum!” Sadi ise senelerce verdiği emekle toplamış da toplamış. Sadece Devrek ve Gökçebey ilçeleri değil, Çaycuma, Ulus.Zonguldak ve hatta Bartın ve Karabük’le ilgili binlerce doküman. Ben 1500 lü yıllardan bahsedersen, hiç şaşırmayın.

Ben şaşırdım. Doğrusu bu kadarını beklemiyordum. Kendisini bu çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Ayrıca bölge insanım adına da teşekkür ediyor, çalışmalarının devamını diliyorum. Bir de;

En kısa zamanda kitaplaştırmasını temenni ediyorum.

Bu vesileyle ilgililere sesleniyorum;

Şayet, çevre tarihimizle (Geçmişimizle) ilgili kalıcı ve gerçekçi belgeler (Bu arada kitaplar) yapmayı düşünüyorlarsa, gidecekleri ilk kaynak sevgili Sadi Uyar ve kitaplığı olmalıdır.

Ben öyle yaptım ve çok da memnun kaldım.

Bir de arşivime eski Devrek fotoğraflarıyla geçmiş Devreklilerin resimlerini kazandım.

Buruk bir sevgiyle seyrediyorum hepsini!

 

 www.bolgehaber67.com

Hüsnü Öztürk 03.03.2008 tarihinde “Gökçebey’de bir araştırmacı “ adlı yazısı


DEVREK TARİHİ KİTABI ÜST KURULU TOPLANDI

Geçmişten günümüze Devrek Ve Tarihi Kitabı Üst Kurulu toplandı. Toplantı Belediye Başkanı Özcan Ulupınar Başkanlığında yapıldı. Üst Kurul üyeleri Yrd Dç. Dr. Hüseyin Koca, Öğr. Gör. Tunay Karakök,  Adem Kapucu, Mehmet Köktürk, Raşit  Korum, Sadi Uyar,Neşe Karakuş ve Sefer Köse katıldılar. Toplantıda yine Devrek Tarihi ile ilgili bilgi ve belgeler konuşuldu. Geçmişten günümüze Devrek ve Tarihi Kitabı ile ilgili bilgiler ve belgeler alanlarında yetkin araştırmacı ve tarihçilerimiz tarafından toplanmaya ve kronolojik olarak sıralanıp, yazılı hale getirilmeye ve ilgili belgeler tarihlerine göre ait oldukları yüzyıllar nezdinde tasnif edilmeye başlandı. Belediye Başkanı Özcan Ulupınar’ın yaptığı konuşmada;” Devrek ve Tarihi Kitabı çalışmalarında artık yazım aşamasına gelindiği ve Devrek için bu kitabın basımının çok önemli olduğu belirtildi.”

www.bolgehaber67.com 

09.07.2008 haberi

DEVREK TARİHİ KİTABI'NIN YOL HARİTASI ÇİZİLDİ 

 Devrek Belediyesi tarafından hazırlattırılan ve kalıcı bir eser olması düşünülen “Geçmişten Günümüze Devrek Tarihi” kitabının yazımı konusunda yol haritası belirlendi.

Kitabın, oluşturulması yönünde tarih dönemlerinin bölümler halinde yazılarak, bir araya getirilmesi yönünde adımlar atıldı.

Kitabın yazımı için Devrek Belediye Başkanlığı tarafından Kurul'a davet edilen Tarih Araştırmacısı Sadi Uyar'la birlikte Kurul'a bir canlılık geldiği, gözlendi.

Böyle bir kitabın ortaya çıkartılması yönünde büyük çaba harcayan Belediye Başkanı Özcan Ulupınar, “Geçmişten Günümüze Devrek Tarihi” kitabının Devrek ve Devrekliler için önemli bir kaynak teşkil edeceğini, söyledi.

Ulupınar şunları söyledi:“Devrek Tarihi kitabı çalışmalarında artık yazım aşamasına geldik. Bu önemli tarihi eserin basımının Devrek için çok önemli olduğu kanısındayım.”

Devrek Belediyesi ile yetkin araştırmacı ve tarihçiler tarafından çalışmaları yürütülen “Geçmişten Günümüze Devrek Tarihi” adlı eser için Devrek Belediye Başkanı Özcan Ulupınar başkanlığında bir Üst Kurul toplantısı dün yapıldı. Toplantıya Başkan Özcan Ulupınar'ın yanı sıra Üst Kurul üyeleri Yrd Doç. Dr. Hüseyin Koca, Öğr. Gör. Tunay Karakök,  Adem Kapucu, Mehmet Köktürk, Raşit Korum, Sadi Uyar, Neşe Karakuş ve Sefer Köse katıldı.

   Toplantıda Devrek tarihi ilgili belgeler ve bilgiler ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Ayrıca toplantıda bu tarihi eser konusunda gerekli olan bilgi ve belgelerin toplanılıp, krolonojik olarak sıralanarak, yazılı hale getirilmeye ve eldeki bilgi ve belgelerin tarihlerine göre ait oldukları yüzyıllar nezdinde tasnif edilmeye başlandığı konuşuldu.

 www.bolgehaber67.com 

04.07.2008 tarihli haberi

Devrek Tarihi Kitap Projesi” ile ilgili toplantı yapıldı,

BAŞKAN ULUPINAR: BU İŞ PARA DEĞİL, GÖNÜL İŞİDİR  

-Aytekin Çolak-

 

 Devrek Belediyesi Başkanı Özcan Ulupınar başkanlığında yapılan toplantıda “Devrek’in Tarihi” ile ilgili olarak araştırılması ve basılması planlanan kitap hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıya Başkan Ulupınar’ın yanı sıra, Gazetemiz Kültür ve Sanat Müdürü Şair Mithat Yaban, Anadolu Lisesi Müdürü Adem Kapucu, Sadi Uyar, Belediye Yazıişleri Müdürü Neşe Karakuş, Güneri Esen gibi ilgililer katıldı.

Başkan Ulupınar toplantının açılışında, “Bu güne kadar Devrekle ilgili olarak

birkaç broşür ve Ömür Çelikdönmez’in “Devrek Tarihi” adlı kitabının dışında herhangi bir kaynak yazılmadığına” dikkati çekti.

Ulupınar şunları kaydetti: “Devrek tarihine ışık tutacak olan bu eseri en kısa süre içinde bitirmeyi amaçlıyoruz. 5 bin yıllık bir geçmişe sahip olan Devrek’in tarihini anlatan iyi bir kaynak olmamasının üzücüdür. Oluşturacağımız bu

kitap projesi ile bu olumsuz durumu ortadan kaldırmış olacağız.”

“Devrek Tarihi” kitabının oluşturulması için emeği geçenlerin hiçbir ücret

İsteği bulunmadığını, anlatan Ulupınar; “Bu iş para değil gönül işidir.

Amacımız Devrek’le ilgili gerçek, akılcı bilgilerin yer aldığı tarihi, bilimsel, anlaşılır bir ürünü ortaya çıkarmaktır. Bunun içinde elimizden geldiğince çalışıyoruz” diye konuştu.

“Devrek Tarihi” kitabının “Terminal Projesi’nden daha önemsediklerini kaydeden Ulupınar; “Seçimlere bir yıldan az süre olmasına rağmen yapmamız gereken çok proje var. Ancak biz bu Devrek Tarihi Projesi’ni Terminal projemizden daha önemli buluyoruz.Çünkü, yazılı kaynakların Devrek’imizin tarihinin yok olmaması için çok önemli olduğunu biliyoruz” dedi.

    Kitap oluşturma konusunda şuan belge ve bilgilere ulaşma noktasında olduklarını vurgulayan Ulupınar sözlerini şöyle tamamladı: “Şuan belge ve bilgilere ulaşma aşamasındayız ancak en kısa sürede yazma aşamasına geçeceğiz. Bazı konularda belge bulmada sıkıntı yaşıyoruz, Başbakanlık Devlet Arşivi, Ankara’daki Milli Kütüphane, Osmanlı ve Cumhuriyet arşivlerinden ve çeşitli belediyelerden belgelere ulaşarak bu durumu çözmeye çalışıyoruz”.

Ulupınar ayrıca, kitabın basım maliyetinin TBMM Bütçesinden ya da Devrek Belediyesi bütçesinden karşılanacağını, bildirdi.

  www.bolgehaber67.com

12.06.2008 tarihli haberi

 

Çaycuma Belediye Başkanı Mithat GÜLŞEN’den araştırmacı yazar Sadi UYAR’a plaket.

 

Çaycuma Belediye Başkanı Mithat GÜLŞEN, Gökçebey’de araştırmacı yazar Sadi UYAR’ı çalışma ofisinde ziyaret etti. Tarihi Bakımdan Çaycuma (Belgeler-Kaynaklar) makalesini yazan araştırmacı yazar Sadi UYAR’la yaklaşık iki saat görüşen Çaycuma Belediye Başkanı Mithat GÜLŞEN, “”Tarihi bakımdan Çaycuma (Belgeler-Kaynaklar) makalenizi zevkle okudum. Bu tarihi belgeleri biraz daha genişleterek bir kitap haline getirmek istiyoruz. Sizlerin deneyim ve tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz. Şu an arşivinizdeki bilgiler Zonguldak’ta dahi yok, Sizleri kutluyor. Tebrik ediyorum.” dedi.

Araştırmacı Tarih yazarı Sadi UYAR,” Belediye Başkanı Mithat GÜLŞEN’İN ziyaretinden son derece memnun kaldığım. Yazılması düşünülen “Çaycuma’nın Tarihi” kitap için yardımcı olmaya hazırım. Bu anlamlı ziyaretinden dolayı kendisine teşekkür ediyorum.” dedi.

Bu arada Çaycuma Belediye Başkanı Mithat GÜLŞEN tarafından araştırmacı tarih yazarı Sadi UYAR’a, üzerinde Çaycuma’nın resmi bulunan bir plaket hediye edildi. 16.06.2008

 www.caycuma.bel.tr 

16.06.2008 tarihli haberi

Çaycuma’da ,5.Sünnet Şöleni başladı.

Çaycuma 5.Sünnet, Sanat ve Kültürel Etkinlikler Şöleni “25-26 Temmuz “bugün  saat : 11.00’ de Konuk Ülke grupları ile beraber şölen yürüyüşü Cumhuriyet meydanından Atatürk Anıtına kadar yürüdükten sonra Anıt’a Çelenk koyarak başladı. İki gün sürecek olan Şölende bir çok etkinliklerin yapılacağını açıklayan Başkan Mithat Gülşen ,” Festival etkinlikleri çerçevesinde hazırladığımız “TARİHİ BAKIMINDAN ÇAYCUMA “Bu naçizane  kitapçık, siz değerli  halkımıza ve İlçemize  ziyarete gelen  değerli misafirlerimize  ilçemizin Tarihi hakkında genel bilgileri ihtiva etmektedir. Belediyemiz bünyesinde  oluşturulan  Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün  Gökçebeyli Araştırmacı  Sadi Uyar’la birlikte  hazırlamış olduğumuz  “TARİHİ BAKIMINDAN ÇAYCUMA” adlı kitap önemli bir kaynak eser olacağına inanıyorum.

Bu kitapçığın vücuda getirilmesinde  gerek muazzam bilgi  birikimi  gerek ise sahip olduğu değerli tarihi belgeleri paylaşmaktan  zevk duyan Yerel Araştırmacısı Sadi Uyar beyefendiye  ve mesai arkadaşlarıma teşekkürlerimi bir borç bilirim.Ayrıca,"TARİHİ BAKIMINDAN ÇAYCUMA" kitabı'da Festivalimize renk katmıştır   ” dedi.

www.latifaydemir.com

"25,07,2008 tarihli haberi"

 

 

Sadi Uyar… İlçemiz Gökçebey’de esnafmış. Mış diyorum çünkü Sadi Uyar adını önceden ne duydum, ne de onu gördüm. Ben, Sadi Uyar’ı son bir yıldır yerel basında çıkan yerel tarihimizle ilgili araştırma yazıları vesilesiyle tesadüfen tanıdım. Ancak benim de ilgi duyduğum bir alanda araştırma yapan "hemşehrilimizi"  yüz yüze tanımak istedim. Bu isteğimi de yaz tatilinde hemen gerçekleştirdim. Geçen Ağustos ayı sonlarında onu sitemiz yöneticisi İsmail Bey ve köyümüzün 1989–1994 dönemi muhtarı Hidayet Güler ile birlikte özel olarak ama randevusuz ziyaret ettik. Bizi işyerinin önünde doğal bir tebessümle karşıladı. Zaten İsmail Bey’i ve Hidayet Abi’yi tanıyormuş; ben de kendimi tanıttım. Hemen çaylarımız söylendi.

Sadi Uyar’ın işyeri iki eş bölümden oluşuyor. Birinci bölüm ekmeğini kazandığı işyeri; ikinci bölüm ise bilgisayar ve araştırma-inceleme kaynaklarının bulunduğu bir kütüphane. Evet, bir kütüphane! Gerçekten bana çok ilginç geldi. Böyle zengin bir kitaplığı olan bir esnafla ilk defa karşılaştım. Merak ve heyecanımı da Sadi Bey’den gizlemedim. Hemen çalışmalarıyla ilgili sohbete daldık. 

Çalışmalarının güçlüğünden bahsetti. Yanlış aktarmış olmayayım; “İlçemizle ilgili araştırmalarını artık kestiğini, bu işin sonunun olmadığını, dokümanlarını kitap haline dönüştüreceğini” söyledi. Çıkaracağı kitapta beldemizle ilgili bir bölüm de hazırlamış. Özellikle bu bölümdeki bilgileri merak etmekteyiz. Herkime’nin eski adı dahil birçok tarihi bilgiye ulaşmış. Bu eski adı bize söyledi; “herkül” sözcüğünü çağrıştırıyor. Ama emeğe saygımdan dolayı bu adı kitap yayınlanmadan önce burada yazmıyorum. Çalışmaları tamamen belgeye ve arşiv bilgisine dayalı.Araştırmaları sırasında köyleri gezerken kendisine tarihi eser kaçakçısı muamelesi bile yapılmış.Bu da işin üzücü tarafı.Köylerde yaptığı iş de bir iki yer adı sorup, fotoğraf çekmek. Artık bu muameleyi kendileri tarihi eser kaçakçısı olanlar mı yaptı onu da bilmiyorum. Sadi Bey’in elinde bir sürü doküman ve belge zaten var. Kitabı da dediğine göre çıkmak üzere. Keşke bizler köylerimizde olsaydık da Sadi Bey’e bu çalışmalarında tarihi-coğrafi bilgileri bilebildiğimiz kadarıyla vererek yardımcı olabilseydik. Kitabında bizim beldemizle, köyümüzle ilgili daha çok şey yazabilseydi.

 Sadi UYAR: 1961 Gökçebey doğumlu, 2 çocuk babası. Eğitim durumu; Lise terk! Evet yanlış yazmadım, Devrek Lisesi terk.Ama tam bir küçük dev adam. Araştırma ve yazılarıyla diplomalıların birçoğuna taş çıkartıyor. Aşağıda bir bölüm aktardığım “Okullarımız ve Biz” adlı yazım da sanki onu anlatıyor: “Okul eğitiminde başarısız ama hayatta belli noktaya gelmiş kişiler hep dikkatimi çekmiştir. Okulda matematiği zayıfmıştır; ama şimdi başarılı bir ticaret adamı olmuştur. Okulun verebileceği eğitimi hatta daha fazlasını kendi başına öğrenen, kendini geliştiren; hatta evlenip çoluk çocuğa karıştıktan sonra yarıda kalan eğitimini tamamlayan böyle kişilere hep hayranlık duymuşumdur. Hepimizin çevresinde bu tip insanlar vardır. Bir de her şeye, herkese inat hayata gülümseyerek bakmazlar mı.Aşk olsun onlara; varsın gülümsesinler. —Okullarımız ve Biz- 15.05.2008 – N. SARAÇLI-Herkime Org)”

 

Evet, aşk olsun Sadi Uyar…Başarılı, huzurlu, mutlu bir yaşam dileğiyle. N’olur ilçemizin tarihiyle ilgili kitabını yayınlama işini erteleme…

 www.herkime.org

Nurettin Saraçlı 07.09.2008 tarihli “ Yerel tarih araştırmacısı Sadi Uyar” yazısı